Vores terrasse før/efter
Endelig kan jeg både vise vores terrasse projekt og sætte hak ved dén opgave.
Vi flyttede ind i vores hus her i Haslev i august 2012. Og vi har på i.n.t.e.t tidspunkt brugt vores træterrasse.
Da jeg så den første gang tænkte jeg, at den kommer vi da ikke til at bruge.
Synes den lå synligt for vores ene nabo, der har vindue på første sal, lige ned på terrassen.
Så den var dødsdømt med det samme.
Men nu fik den alligevel en chance:
2 somre så terrassen så forsømt og trist ud.
2 somre Mulle.
Men nu har den fået træolie. Jeg ville have den sort og tog hen til min sædvanlige malingspusher/sponsor www.promaling.dk på Frederiksberg som gladeligt rådgiver og hjælper med hvad jeg skal bruge.
Jeg fik blandet en sort, men det viste sig, at den var mørk chokoladebrun (ville have skrevet lortebrun, men det er jo en pæn blog…)
Først var jeg s…. muggen over det. Ville jo have den sort, men nu er jeg faktisk ret glad for farven. Den ser sort ud i gråvejr. Men når solen skinner, kan man godt se, at den er mere ovre i den brune afdeling (når jeg spørger vores gæster hvilken farve det er, glor de småtåbeligt på mig og siger “den er da sort”…og tænker sikkert tsk…tsk..). Men nope det er den altså ikke (heller ikke selvom farvekoden siger den er Svart).
Nåhm.
Sort eller mørke brun. Her er den i hvert fald:
Når man først har sagt A, må man jo ofte også sige B.
Og en fin nymalet terrasse, skal jo have nogle møbler. Og nogle store fede chunky nogen man rigtig kan slænge og dase i.
Jeg kan ret godt lide tanken om genbrug, så valget faldt på de længe tænkte pallesofaer (som efterhånden er blevet ret populære).
15 Europaller fik samme maling/olie som terrassen. Riiiimelig glad for at min svigerdatter gad hjælpe med den opgave.
Og nu…
Nu er den færdig !. Har fået de fedeste madrasser og betræk fra www.my-stack.dk. De skrev til mig om deres nye koncept og vi blev enige om at det jo var et perfekt tidspunkt at teste deres produkter, så jeg fik 7 madrasser og 7 betræk sponsoreret. Lucky me.
Man kan selvfølgelig godt spare og sy betræk selv, hvis man selv vil kaste sig ud i et lignende projekt som vores. Hos My-stack får man bare skræddersyet til madrasserne, som er pænt skåret til i nøjagtige mål.
Jeg har engang for mange år siden købt skum madrasser og selv (forsøgt) at skære dem i mål…ikke noget kønt syn skulle jeg hilse og sige.
Nu er det jo en pæn stor “stue” jeg har lavet og det løber da selvfølgelig op, men med så meget sidde plads er det stadig en billig løsning sammenlignet med, hvad så meget siddeplads med almindelig havemøbler ville koste.
Europallerne har vi givet 50,- kr. pr. stk. Men denne pris er kun fordi vi samtidig købte et stort og pebret skur i byggemarkedet, så vi fik forhandlet dem meget ned i pris.
Jeg kan anbefale dig, at kigge på Dba, hvor der er mange gamle og brugte Europaller. Standen kan virkelig variere, så kig dig godt for. Og husk, at du måske også skal have dem leveret. Eller måske kan du klunse dig til nogen.
Hos www.my-stack.dk kan man udover hynder og madrasser også købe Europaller (vel og mærket helt nye) og de leverer selvfølgelig til døren, så uanset om du er til den ene eller anden løsning, så ér der en hel del muligheder derude.
Jeg har talt/mailet et par gange med Lars fra firmaet omkring madrasserne og betræk og han var virkelig behagelig at snakke med.
Madrasserne er virkelig skønne, man ligger og sidder super godt i dem og de er allerede et kæmpe hit herhjemme, så firmaet får min varmeste anbefaling.
Hjulene kan bla. fås HER.
Man kan evt. spare på dette punkt og blot placere pallerne direkte.
Men jeg vil gerne have muligheden for at ændre på arrangementet….og hurtigt og så er jeg er jo en sucker for møbler med hjul (har en del møbler med hjul på indenfor også).
Vores terrasse før/efter
Til brædderne og pallerne har jeg brugt “Terrasslasyr” fra Beckers. Farvekode B 10 Svart.
Jeg tar som regel turen ind til Frederiksberg, når jeg alligevel har et andet ærinde i København, men ellers så sender de fragtfrit.
Naboen´s kig tænker du måske ??. Det viser sig, at de faktisk ikke kan se så meget af terrassen fra vinduet som jeg troede, så den har vi alligevel mere eller mindre i fred 🙂
Puderne er fra Ikea. Parasol fra Jysk. Plastiktæppet er fra Netto.
Den opmærksomme læser opdagede måske, at krukkerne også ser malede ud ?? – og jeps de fik også en omgang. Dog med anden maling. I sort. Rigtig sort. Det fortæller jeg om i næste uge, hvor jeg viser før/efter billeder af dem.
Håber du blev inspireret af vores projekt. Lige nu er jeg næsten helt trist over, at jeg på søndag drager afsted på kursus og er væk i 2 uger, så jeg når knap nok at nyde denne skønne nye oase.
Men så er der jo noget at glæde sig til, når jeg er hjemme igen.
Ha´ en skøn dag !
Kærligst Bettina
EDIT – den 26.7.2014 på madrasserne:
Vi har nu haft madrasserne og betrækkene i en måned og jeg er nødt til at oplyse følgende:
Madrasserne er meget lækre og man ligger skønt på dem. Ingen klager der.
Hvad angår betrækkene, så skal man være opmærksom på, at de skal dækkes af for solen. Man skal ligeledes være obs. på betrækket ikke så glade for sved eller solcreme. Vi har har dog ikke hverken svedt eller siddet med solcreme på i dem, men efter 1 måned uden afdækning, er de desværre blevet misfarvede, men firmaet har lovet, at sende nye betræk til foråret og så må vi bare tage andre forholdsregler i sommeren 2015, nu hvor vi ved, at de kræver beskyttelse.
EDIT den 26.7.2015:
UPDATE på hynderne kan du se i dette indlæg !!
Følg med i mit univers på Facebook og Instagram
Er du på Facebook eller på Instagram?
Det er jeg!
Bloggen’s facebook side finder du her: https://www.facebook.com/BettinaHolst.Blog
Du kan også følge mig på Instagram (ikke bloggen). Her deler jeg billeder fra mit hjem og lidt fra rejser: https://www.instagram.com/bettinaholst/?hl=en
109 Kommentarer
Hvor er det bare blevet flot
Mange tak Birgit 🙂
Det er blevet rigtig lækkert… Håber I får rigtig meget fornøjelse af det.
Glæder mig til at høre om krukkerne. Jeg har nemlig lige haft snakken med min søster, da hun har nogle krukker, som trænger til at få dækket den blå glasur :o)
Tak Karina – jeg er sikker på, at det fra at være et ligegyldigt sted, nu bliver yndlingsrummet i haven. Nu skal der bare lige komme lidt mere sol og varme. Jeg er klar 🙂
Det er blevet super fint.
Godt med forløbs fotos.
Jeg tænker bare, når jeg ser alle de her terrasse arrangementer, hvad gør I med det danske fugtige vejr? Ser flot ud en solskins dag, men bliver madrasser og puder mm ikke fugtige og klamme, slæber man så det hele ud og ind hver gang, eller er det lavet i voksdug?
Tak Mona – tja der er desværre kun en ting at gøre; ind og ud med hynderne. Det tager under 5 minutter at arrangere og hvis du spørger mig er det dét værd !. Jeg har valgt ikke at se det som et problem, men som at der er noget godt i vente 🙂
Hold da kaje hvor er det blevet flot – en rigtig smuksak terrasse – tillykke med den og sikke et arbejde.
Ja så er det bare solen og det dejlige vejr der mangler.
Tak Jytte, noget af det bedste jeg længe har lavet. Er SÅ tilfreds med projektet 🙂 🙂
Ej hvor ser det godt nu 🙂
Jeg har 4 paller som vi har fået ved levering af forskellig byggematerialer. Overvejer hvad jeg skal lave med dem.
🙂 glæder mig til at se din løsning med krukkerne. Jeg malede alle vores fra et par mdr siden og er vildt glad for det 🙂
Tak Linda – du skal da lægge 2 oven på hinanden og så sætte de 2 i forlængelse af hinanden, så du har en solvogn 🙂
Super flot! Der kunne jeg sagtens bruge min sommer! 🙂
Tak Charlotte….Tro mig, jeg skal også gøre hvad jeg kan for at ligge der og fede den 🙂
Super lækkert og lounge agtigt arrangement du der har fået bakset sammen.
Det er virkelig god ud, et sted man har lyst til at sidde med gode venner omkring sig
Eller alene med en bog eller et glas vin. Super cool..!!
Og er vild med at du har brugt paller, som jo i sagens natur kan tåle lidt af hvert…
Så mangler du bare et lille bålsted, så I kan sidder derude på lune forårs/ efterårs dage.
– Og jeg kan godt se, at farven ikke er helt sort, det ses tydligst på “bordene”.
Nok nærmere sådan sortbrun.. ;o)
Åhh tak tak 🙂
Jeg kan sagtens selv forestille med det hele ! – Sjovt du nævner bålsted. Faktisk har det længe været planen. Vi havde det perfekte sted. Dog var det også det bedste sted at placere et skur.
Min mand troede så, at det med bålstedet var en saga blot. Men han tog fejl. Meddelte ham i weekenden, at vi så måtte finde et andet sted til det 🙂
Suk – sikke en lækker terrasse!
Hehee, tak ! – et af de bedste projekter jeg har fået bakset sammen 🙂
Ei, har den virkelig bare stået tom i 2 år? Ih, synes jo den er fantastisk, den terrasse.. men det er den altså også efter (alt for meget!) malerarbejdet og de kreative hænder. Sikke et mas og arbejde, du har været igennem, men det har bestemt været det værd!
Der ka’ man godt lige ligge og slænge sig, når sommeren for alvor tager fat 😀
Psst – skal vi ikke have et “oppe-fra” billede? 😀
Tak Helle – ja nu hvor den er blevet anvendelig og indbydende ærgrer jeg mig også over, at jeg ikke tog mig sammen sidste år, men skidt pyt, der havde jeg sikkert gang i mange andre ting 🙂
Skal se om jeg kan få taget et billede oppefra når jeg er tilbage fra kursus 🙂
Hvor er den blevet flot og meget anvendelig, netop med hjul på alle sektioner.
Jeg havde de samme tanker om en nabo med 1.sal, men jeg er overbevist om at de har travlt med andet end at kigge ned til mig …
Tak tak Pia 🙂
Ja det er jo egentlig en skør tanke og selvfølgelig vil de ikke stå og hænge i vinduet og glo ned på os. Vi ville jo se det og det ville være en lidt fjollet situation hehee 🙂
[…] gik med at nyde livet på den nye terrasse, så jeg fik slet ikke udgivet “Lørdagens indretnings indspark” igår. Istedet får du […]
Hej 🙂
Hvordan ser brædderne ud her efter nogle år på bagen?l
Det ser fantastisk ud:-) Jeg skal lave en lounge sofa af paller til kælderen hvor vi ser film på projektor. Det kræver dog et ryglæn da den ikke kan stå op af en væg. Tænker selv det kan gøres med en anden europalle på højkant, men da jeg kan se du har mere erfaring med at tænke kreativt vil jeg lige høre om du har en bedre idé.
Tak Anja 🙂
Du kan sagtens bruge en palle som ryg. Det vil give sofaen et mere færdigt look. Kan anbefale, at I også investerer i nogle store puder. Ikea har nogle på 65×65 cm (vi har selv et par stykker) og de fungerer super godt som rygpuder 🙂
[…] men jeg synes denne idé er ret så fin, så derfor kom den også med. Selv har vi jo lavet en kæmpesofa på terrassen af paller og den er vi ret godt tilfreds med. Men jeg må indrømme, at markedet efterhånden er flydt over […]
Nøjjj faldt lige over dine billeder af terrassen i min søgning på inspiration på at udvide vores træterrasse! Og jeg bliver altid super inspireret om det så er ude eller inde hos dig! Vi overvejer selv en mørkere farve til vores, men min mand siger nej, da han er overbevist om at den ikke bliver til at gå på når solen skinner, så hvad er din erfaring?? Og skal I give den behandling her i foråret?? Sidste spørgsmål, lader du gulvtæppet ligge ude, eller tager du dem ind??
Tak Maria det glæder mig at høre 🙂
Jeg har ikke fortrudt en eneste dag at vi malede terrassen sort.
Din mand har dog ret, den bliver lidt varm at gå på med bare tæer på en meget solrig og varm sommerdag, men jeg har et par sandaler stående lige udenfor terrassedøren som jeg lige smutter i. Vi tar den lille ulempe med for vi elsker at terrassen er mørk.
Der er nogle få steder hvor malingen er skallet af (på et par brædder, men det er mine egen skyld (ikke malingens) for jeg var ikke så omhyggelig med at få slebet træet inden vi malede), så de få steder får lige en lapper med en pensel, men ellers holder det super fint. Tæppet er af plastik og kan sagtens tåle at ligge ude i al slags vejr.
I år har jeg dog lagt nyt og større tæppe (et stort et på 200×300 cm) fra Ikea, som de reklamerer med kan tåle at være både inde og ude, så det er jeg spændt på om det passer. Det har ligget ude i knap 1 måned og har fået både sol og vand og endnu er der ingen ændring at se på det. Med så stort et tæppe er det stort set kun trappen der vil blive lidt varm at gå på (på en meget solrig dag).
Kh
[…] Terrasse gulvet malede jeg også sidste år og det projekt kan du læse om her, hvor jeg viser før/efter billeder. […]
Hej, hvordan har madrasserne og stoffet klaret sommeren efter div. Forholdsregler?
Jeg har lige rettet i indlægget for update på hynderne – se linket længst nede i indlægget 🙂
[…] Vil du se før/efter billeder fra vores palle terrasse så kig her. […]
[…] Sidst blev den ikke forbehandlet ordentlig og fik kun 1 gang. Man straffes for dovenskab. Du kan se før/efter billeder af vores terrasse første gang den fik olie her. […]
[…] Det straffes man altså for. Hvis du vil se hvordan terrassen dengang så ud – altså før/efter billeder af første runde…. […]
[…] Og du kan se hvordan palle møblerne kom til live i dette indlæg. […]
[…] Og du kan se hvordan palle møblerne kom til live i dette indlæg. […]
[…] 2 paller som vi tidligere havde brugt til vores palleterrasse (du kan læse om det projekt her). […]
[…] har før haft en sort terrasse og umiddelbart kan jeg ikke anbefale det for det bliver hamrende varmt at gå […]
[…] Pallesofaerne lavede jeg sidste år. Du kan se alle før/efter billederne af projektet her. […]
Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers
Hello there, simply become aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate for those who continue this in future. A lot of folks will probably be benefited from your writing. Cheers!
Simply want to say your article is as astonishing. The clearness on your submit is simply nice and i can think you are a professional in this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you a million and please keep up the gratifying work.
Quality posts is the secret to invite the users to go to see the web site, that’s what this site is providing.
I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Kudos
I visited many websites but the audio quality for audio songs current at this website is really fabulous.
Hi there, I found your website by the use of Google even as searching for a comparable matter, your web site got here up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.
It’s really a cool and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
I like the valuable information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am somewhat certain I will be informed plenty of new stuff right here! Good luck for the following!
Good article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.
I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!
Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It seems like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Cheers
I have read so many articles or reviews about the blogger lovers except this piece of writing is really a nice article, keep it up.
Отборный частный эромассаж в Москве релакс спа
Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.
Thank you a bunch for sharing this with all people you really understand what you are talking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my site =). We may have a link change agreement among us
Hi to all, because I am really keen of reading this website’s post to be updated daily. It includes pleasant data.
Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much!
I feel this is one of the such a lot significant information for me. And i’m glad reading your article. However wanna statement on few basic things, The website taste is ideal, the articles is really nice : D. Good process, cheers
Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.
It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!
Hi there, this weekend is nice for me, since this occasion i am reading this impressive informative post here at my house.
Hi there, this weekend is good designed for me, since this occasion i am reading this impressive informative article here at my home.
Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards
Hey very interesting blog!
I visit each day some web pages and blogs to read articles, but this weblog provides quality based articles.
You ought to take part in a contest for one of the finest sites on the web. I am going to recommend this website!
fantastic post, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!
Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
Hey there! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!
Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
Fantastic web site. Lots of useful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And of course, thank you for your effort!
Hi to all, the contents present at this web site are truly remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.
Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thanks for sharing!
you are really a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful task in this topic!
Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?
Good way of describing, and pleasant piece of writing to take information concerning my presentation subject matter, which i am going to convey in academy.
Greetings! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!
I always used to read article in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web.
Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thank you so much!
Hurrah! After all I got a website from where I be able to in fact get helpful data regarding my study and knowledge.
Excellent blog here! Also your site lots up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link for your host? I want my website loaded up as fast as yours lol
Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.
When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!
Can I just say what a relief to discover somebody that truly knows what they’re talking about on the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular because you certainly have the gift.
Hey there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this website.
Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
Hello there, simply turned into aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate should you continue this in future. A lot of other folks shall be benefited from your writing. Cheers!
Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.
Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.
Actually no matter if someone doesn’t understand then its up to other viewers that they will help, so here it happens.
Hi, just wanted to mention, I enjoyed this post. It was funny. Keep on posting!
For most recent news you have to go to see internet and on internet I found this website as a most excellent website for most recent updates.
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!
Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the best way through which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.
Нужна стяжка пола в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.
организация снабжения строительных объектов
great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!
Доверьте оштукатуривание стен профессионалам с сайта mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Экономьте свое время и силы!
Ahaa, its good discussion concerning this post here at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.
Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing in your feed and I am hoping you write again soon!
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?
Обеспечьте своему жилищу идеальные стены с механизированной штукатуркой. Выберите надежное решение на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.
Hi to every body, it’s my first visit of this blog; this weblog contains awesome and truly good stuff in favor of readers.
Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!
Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.
Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to give something back and help others like you helped me.
What’s up, yes this post is really nice and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.
Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!
Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!