Opskrifter, Søde sager

Verdens bedste brownie

Verdens bedste brownie

Har du brug for et sukker rush en dag, så und dig selv denne kage. Uhada den er god. Altså som i virkelig god!

Også dagen efter og dagen efter igen. Hvis den altså ikke er væk den første dag.

Om der skal nødder i eller ej er valgfrit. Men vælger du som mig, at putte dem i, så lige et lille tip, hvis ikke du kender det i forvejen; jeg putter altid nødderne i en frysepose (evt. 2 poser, hvis der skulle gå hul på posen) og slår let med en hammer. Det er 100 gange nemmere end at stå med en kniv og hakke.

Du får opskriften:

Brownie 1

Brownie 2

Brownie 3

Ingredienser:

100 g smør
2 æg
3 dl sukker
1½ dl hvedemel
4 spsk kakao
1½ tsk vaniliesukker
1 knivspids salt
100 g hasselnødder (valgfrit)

Fremgangsmåde:

Start med at smelte smørret og lad det køle af. Hak nødderne, hvis de skal i. Rør æg og sukker grundigt sammen (køkkenmaskine kan anbefales). Mel, vaniliesukker, kakao og salt røres sammen i en anden skål og sigtes i æg/sukkermassen. Tilsæt det smeltede smør og rør det hele sammen.

Smør en bageform (18 x 26) og tilsæt rasp. Vend bunden i vejret for at fjerne det rasp, der ikke hænger fast i smørret. Fordel brownie dejen i formen og læg de hakkede nødder over (eller lad være hvis du ikke vil have nødder i).

Bages ved 175 grader i 30 min. Må endelig ikke få for meget, da den jo netop skal være lidt klæbrig og tung.

Lad den køle af og nyd den i fulde drag. En god klat vanilieis kan anbefales til, evt. med lidt frisk frugt også.

Brownie 5

Velbekommen  !

Kærligst Bettina

Følg med i mit univers på Facebook og Instagram

Er du på Facebook eller på Instagram?

Det er jeg!

Bloggen’s facebook side finder du her: https://www.facebook.com/BettinaHolst.Blog
Du kan også følge mig på Instagram (ikke bloggen). Her deler jeg billeder fra mit hjem og lidt fra rejser: https://www.instagram.com/bettinaholst/?hl=en

Tidligere Indlæg Næste Indlæg

14 Kommentarer

  • Svar Chalotte Kamp Kruse 19/08/2013 kl. 17:23

    Den er meget meget tæt på den kage jeg ALTID laver! Og det er bare verdens bedste kage. Så er 100 på at den her også er god! 🙂 Den ser lækker og usund ud 😛

    • Svar bettinaholst 19/08/2013 kl. 18:02

      Den er både lækker lækker og mega usund, men engang imellem må man godt 🙂

  • Svar Rikke Bo 20/08/2013 kl. 05:11

    Godmorgen Bettina
    Så nem at selv jeg kan finde ud af den. Gæren på det øverste billede forvirrede mig lige lidt..:)
    God Dag / RikkeBo

    • Svar bettinaholst 21/08/2013 kl. 06:07

      Ahaaa ja det tænkte jeg ikke lige på, at det kom med på billedet. Gæren blev brugt til boller og chokoladen blev brugt til at lave hjemmelavede snickers (smider opskriften en anden dag på dem) 🙂

  • Svar Hanne Maria Bruun Hansen 20/08/2013 kl. 15:30

    Uhm en skøn kage til en rigtig slikmund.

    • Svar bettinaholst 21/08/2013 kl. 06:04

      Ja det må du nok sige, men skal man synde så er dette er super godt bud 🙂

  • Svar monsterscircus 20/08/2013 kl. 19:28

    Mums, jamen med de herlige ingredienser er det jo en ren vinder! Tusind tak for opskriften, den skal da afprøves!

    • Svar bettinaholst 21/08/2013 kl. 06:05

      Velbekommen, den kan virkelig anbefales 🙂

  • Svar Lisbet *LLL&Co.* 20/08/2013 kl. 19:51

    UHM!!! Den feder slet ikke, vel? 😉
    *SMIL* fra Lisbet

  • Svar Elin 22/11/2013 kl. 17:40

    Hej!

    Din blog har fanget vores opmærksomhed på grund af kvaliteten af de opskrifter. Vi ville være glade, hvis du ønsker at deltage i Findeopskrifter.dk, så vi kunne oprette forbindelse til den.

    Findeopskrifter.dk er en søgemaskine, der samler de bedste danske madlavning blogs fra internettet.

    Flere hundrede blogs er allerede registreret her og drage fordel af den trafik, vi sender til deres websteder.

    For at deltage Findeopskrifter.dk, bare gå til http://www.findeopskrifter.dk/kom-med-i-madblogstoppen

    Hav en dejlig dag!

    Med venlig hilsen
    – Elin, Findeopskrifter.dk

  • Svar Venner…og en opskrift på foccaciabrød | Bettina Holst Blog 22/06/2014 kl. 17:15

    […] Opskriften på verdens bedste brownie, har jeg tidligere delt her. […]

  • Svar Therese 29/01/2016 kl. 11:39

    Hej Bettina,
    Hvor mange mennesker tror du der er til her?
    Mvh Therese

    • Svar bettinaholst 29/01/2016 kl. 15:57

      Nåh ja det fik jeg vist ikke med i indlægget. Mener den er til 8-10 personer. Det er jo en lidt tung kage. Er det til dessert med et stykke is og evt. lidt frisk frugt til, så kan 10-12 personer i hvert fald sagtens få en lækker og mættende tallerken 🙂

    Smid mig en Hilsen