Phillip Hue – leg med dit lys
Add//
Noget af det vigtigste i indretningen er belysning. Hvis du spørger indretnings eksperter. Jeg har egentlig altid vidst det, alligevel er det ikke altid det jeg har prioriteret. Jeg har en speciel kærlighed for lamper og helst lamper der er skulpturelle og skiller sig lidt ud. Lige på det punkt synes jeg, at det er ret nemt at gøre sin indretning anderledes.
Det er dog også vigtigt, at sørge for at det er de rigtige lyskilder. Personligt er jeg mest til de varme farver og jeg har altid sværget til halogen pærer. Jeg har egentlig aldrig brudt mig om feks. el spare pærer. Bryder mig ikke om lyset. På den anden side er det også vigtigt at tænke på miljøet. Jeg synes bare, at det har været en ret stor udfordring, at kombinere det rigtige lys med noget der også er miljøvenligt.
For 1 uge siden fik vi Phillips HUE pærer og sikke en øjenåbner!
3 pærer, en app og et valg mellem 16 millioner forskellige farver lys, så er man ligesom kørende til enhver lejlighed. Skal der være fest så kan den få fuld skrue på f.eks. det farvede lys, til jul kan der skabes stemning med rødt lys osv. osv.
Legebarnet og lys entusiasten i mig er helt oppe at køre.
Endelig endelig har vi fået en belysning, hvor vi kan få lige præcis den stemning vi vil have. Samtidig kan det SÅ meget mere; indstille til tænk/sluk, du kan tænde lyset selv om du ikke er hjemme, vågne op til lys og meget meget mere. Vi er slet ikke færdige med at udforske denne fagre nye verden.
Jeg er virkelig begejstret.
Vil du vide mere om Phillips HUE så læs mere på www2.meethus.com.
Jeg har valgt, at sætte pærerne i lampen over spisebordet, standerlampen ved den nye lilla sofa og ude i entreen.
Her kan du se en lille video jeg lavede igår aftes:
Der er forskellige muligheder – vi gik med denne pakke. Den hedder “White and color ambiance – starter kit E27”:
OBS:
Vi havde indbygget lysdæmper i køkkenet (bla. til lampen over spisebordet), men det går ikke sammen med Phillips HUE, da den er med indbygget lysdæmper, så vi har fået en elektriker nabo til at skifte til almindelig tænd/sluk. Husk at downloade appén (Phillips hue app). Vi styrer det hele derfra.
Bettina er glad.
Kærligst Bettina
…
Indlægget er sponsoreret. Du kan læse min reklamepolitik her.
…
Følg med i mit univers på Facebook og Instagram
Er du på Facebook eller på Instagram?
Det er jeg!
Bloggen’s facebook side finder du her: https://www.facebook.com/BettinaHolst.Blog
Du kan også følge mig på Instagram (ikke bloggen). Her deler jeg billeder fra mit hjem og lidt fra rejser: https://www.instagram.com/bettinaholst/?hl=en
42 Kommentarer
Hej Bettina. Jeg kommenterede på Tumblr (..vist nok ..?) men det driller – halve kommentarer sendes afsted – og jeg kan ikke finde ud af at slette dem igen. Aahrg!
Så nu forsøger jeg her ☺
Det er rigtig fedt med din nye belysning ☺🤗💃💃
Og jeg kunne jeg godt finde på at anskaffe mig noget tilsvarende herhjemme 🙄
De 3 pærer du har anskaffet dig, hvilke typer er det? Og er det et startsæt af en art?
Jeg har kigget lidt på Philips Hue hjemmesiden (dit link) og er overvældet af de mange forskellige typer pærer der er at vælge imellem.
Jeg mangler i høj grad en hjælpende hånd, da jeg ingen forudsætninger har for at vurdere hvad jeg skal vælge. Og ikke vælge.
Jeg tænker derfor at jeg kan lade mig inspirere af de typer pærer du har valgt, frem for selv at træffe et alternativt valg – mere eller mindre i blinde. 😮🤔
Kender du til steder/butikker hvor jeg kan tage over at se udvalget og få noget vejledning, eller er det bedst selv at finde ud af hvordan og hvorledes og bestille dem på nettet?
Hvor har du dine fra, er det en sponsor gave? Kender du prisen for dit sæt?
Med venlig hilsen
Marie
Kære Marie
Min plan var jo selvfølgelig at skrive hvilken pakke vi valgte, men det glemte jeg da fuldstændig. Ellers en vigtig detalje tsk tsk…;-)
Jeg har nu opdateret indlægget med et billede af den pakke vi har. Det er et såkaldt Starter-sæt. Priserne svinger på nettet, så det kan virkelig betale sig at google. Der er rigtig mange forhandlere derude 🙂
Prisen ligger omkring 1700 kr. men er man heldig kan den sikkert fås billigere. Det kan i hvert fald anbefales at holde øje på nettet om ikke nogen af forhandlerne kører med tilbud!
Ellers vil jeg tro, at de fleste lampeforretninger har det (?)
Aldrig har det været så sjovt at lege med lys, så jeg kan virkelig anbefale det. Jeg har ikke fortrudt at vi valgte den pakke, for der er crazy mange muligheder – både farvet lys men også vildt mange muligheder med hvidt lys – både koldt og varmt lys. Virkelig mange.
Kh Bettina
Hej Marie – jeg tillader mig lige at svare også :). Jeg ved at artiklen handler om Philips Hue, men jeg vil alligevel lige slå et slag for IKEA’s TRÅDFRI-serie. Det fungerer på samme måde som Philips Hue, men er vist noget billigere (jeg har det selv).
P.s. Jeg er i øvrigt på ingen måde ikke sponsoreret af IKEA (gid jeg var) :p
Hej Pia
Tak for dit svar – jeg kan se din URL er fra IKEA – at du er ansat (og skjult reklame tillader jeg desværre ikke , så det meste af reklameteksten er fjernet) :-/
De bedste hilsner
Bettina
Hej igen
Haha! Jeg lover at jeg ikke er ansat af IKEA, – og de ved på ingen måde at jeg “reklamerer” for dem, så får (desværre) ikke rigtig noget ud af det. Linket var nu bare til pærene, så den var til at finde for Marie :). Så jeg er egentlig bare et helt almindeligt kedeligt menneske der (måske en smule overentusiastisk) ville give et uforbeholdent tip videre. Men i orden – det er din blog, så du styrer selvfølgelig indholdet.
Apropos: Det skræmmer mig i øvrigt at man kan redigere i indlæg – troede bare man kunne slette dem. Så vil jeg da tænke over hvad jeg sætter mit “navn” på i fremtiden, hvis folk direkte kan ændre det jeg skriver :/. Det synes jeg er ret uhyggeligt…
Hej Pia – ja som administrator kan jeg rette i kommentarer :-). Jeg kunne dog ikke drømme om hverken at rette indhold, sætte kommaer eller hvad ved jeg. De få gange jeg retter er når der er links, for kommentarer med links kommer ind som spam i en anden mappe.
Jeg vil ikke have links på min blog og reklamere for hvad ved jeg. Du skulle bare vide hvor mange der prøver at snige links ind til alt muligt!! :-/
Det var som sådan ikke dit link i kommentaren (jo den fjernede jeg) – men det var mere din mailadresse der ledte direkte til Ikea – jeg kan se at din mailadresse er en anden nu..
Kh Bettina
Så utroligt flot! Ønsker også!😍
Kære Trine
Jeg er SÅ glad for at vi valgte det. Det kan virkelig anbefales. Aldrig har vi haft så spændende lyskilder. Der er SÅ mange muligheder. Er man f.eks. ude og kommer senere hjem end beregnet, så kan man bare tænde lyset der hvor man nu er. Dét er da smart. Der er også en masse andre muligheder. SÅ smart.
Kh Bettina
I delight in, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye
I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!
You really make it seem so easy with your presentation however I find this topic to be really something which I think I would never understand. It sort of feels too complicated and very extensive for me. I am looking forward for your next publish, I will try to get the hold of it!
You’ve made some decent points there. I looked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.
Hi there, I check your new stuff regularly. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!
Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We may have a link trade agreement among us
I do accept as true with all the ideas you have introduced for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for newbies. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.
These are really wonderful ideas in regarding blogging. You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.
Terrific article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish upper! Come on over and visit my web site . Thank you =)
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
Every weekend i used to pay a visit this web site, because i want enjoyment, as this this web site conations truly pleasant funny data too.
Hey! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. With thanks!
I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any fascinating article like yours. It’s lovely worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet shall be much more useful than ever before.
I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will probably be much more useful than ever before.
Лучший частный эромассаж Москва база вип спа
Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be exciting to read content from other writers and practice a little something from their websites.
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!
Now I am going away to do my breakfast, later than having my breakfast coming yet again to read further news.
Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is available on net?
Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their websites.
I am in fact thankful to the owner of this web site who has shared this impressive post at here.
Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!
Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!
Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to create a very good article but what can I say I put things off a lot and never seem to get anything done.
I’ve read some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create this type of magnificent informative web site.
Nice blog here! Also your website rather a lot up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I want my site loaded up as fast as yours lol
Hello there I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.
Someone necessarily lend a hand to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual post incredible. Wonderful activity!
Thank you for some other great article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.
Keep on working, great job!
Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also visit my site =). We will have a link exchange contract among us
Hi there! This post couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing!
This is my first time go to see at here and i am actually impressed to read all at one place.