Tag en gammel (og måske grim) julekugle og giv den nyt liv som en fjerkugle eller “snebold”.
Det var hvad jeg gjorde forleden dag, efter jeg havde fundet julepynten frem, for at pynte juletræet.
Og der lå de.
6 mega grimme julekugler.
Egentlig kunne jeg bare have smidt dem ud, for det er ikke julekugler jeg mangler (man skal a.l.d.r.i.g gå ned på julekugler).
Siger det bare.
Istedet fik de nyt liv med en tynd fjerboa, lim og ny snor:
Jeg brugte ovenstående lim, men er du gode venner med en limpistol, så er den måske at foretrække.
Jeg er i.k.k.e gode venner med sådan en bandit. Men det er billigere med en limpistol. Jeg brugte nemlig 4 lim til 6 kugler.
Der er ikke det store hokus-pokus i denne idé.
Put lim på ca. 3-4- cm af gang (start oppefra) og sæt fjerboaen på, lim 3-4 cm, fjerboa osv. i et lang stykke, til du når bunden af kuglen.
Om de er en keeper ved jeg ikke, men de får i hvert fald lov til at hænge lige der på træet i år.
Faktisk er det lidt tidligt vi har fået juletræ i år, men på torsdag kommer der en bolig stylist og fotograf for at lave en julebolig fra vores hjem, så bare for at der lugtede lidt af jul måtte træet altså købes lidt tidligere i år.
Det står i sin sædvanlig fod med vand, bare skjult i en stor kurv.
Faktisk er jeg lidt spændt på den julebolig, for det er vitterlig ikke meget juleri man finder her. Måske går de grædende herfra ;-O
Nåhm..
Det var de der julekugler jeg kom fra.
Man kan alternativt også vælge at “køre” fjerboaen 1-2 gange rundt fra toppen af og lade resten af julekuglen være synlig, så den bare får en slags krave på.
Fjerboaen er købt hos cc.hobby.dk. – faktisk lige her.
Håber du kunne bruge min ide med julekuglerne ?
Kærligst Bettina
Få de sidste nye opdateringer fra bloggen enten på FACEBOOK eller på BLOGLOVIN. Jeg kan også følges på Instagram. Du kan i bunden af bloggen, se et uddrag af de billeder jeg deler fra mit eget hjem.
168 Kommentarer
Super seje, Bettina….pudsigt nok sidder jeg også og redesigner en flok mega grimme julekugler jeg har fået.
Tak Anette 🙂 – ja det er da lidt sjovt at finde på nyt liv fremfor bare at smide ud. Du viser vel også dine frem ? 🙂
Ej hvor er de fine:-) sikke en sjov og sød idé
God aften til dig
~ Mette
TAK Mette og i lige måde 🙂
“Nyt liv til kuglerne” Tihi …. Og så pakker man dem lige ind i en fjerboa.. Altså Bettina.. ;0))
Hehee jeg overvejede om jeg skulle køre den heeelt ud, men tænkte, at jeg hellere måtte være “pæn” 😉
Kan virkelig godt lide de julekugler. Synes de er vildt sjove og søde på samme tid. Tak for inspirationen.
Tak tak Sine og velbekommen 🙂
Smukt, Bettina, og en super god idé! Må lige på jagt efter mine grimme julekugler 😉 Held og lykke med på torsdag – glæder mig til at se resultatet! Knus
Ja normalt leder man jo ikke ligefrem efter de grimmeste kugler………og tak, jeg er lidt spændt på det, for her er altså ikke særlig julet :-O
Skønne fluffige snebolde på juletræet.
Det ser altså hammer godt ud Bettina.
Tak tak Kirsten, synes faktisk også de blev lidt fine og så er det jo altid lidt hyggeligt at have lidt hjemmegjort på træet 🙂
Eii hvor er de bare blevet fine! og sikke de pynter på træet.
Tak for god inspiration! 😀
Tak Helle, ja blev de ikke okay ?….de får lov at hænge. Synes det er lidt hyggeligt, at der er noget hjemmegjort på træet 🙂
Hvor er de skønne, dine fjerlette julekugler. Jeg er vild med dit meget lyse jordiske juletema. Selv pynter jeg mindre og mindre som årerne går, det må være noget med alderen…!! ;o)
For ca 10 år siden, pyntede jeg mit juletræ med ditto “hvidt” julepynt. Kommentaren fra min søn var; “det er da meget pænt”. Siden har jeg pyntet træet “som vi plejer”, juletræet skal der ikke pilles ved.
Jeg kan nu godt følge ham, for jeg synes træet hos mine forældre er flot og nostalgisk, med julepynt som jeg husker den fra in barndom. Men jeg ville aldrig selv hænge flettede julehjerter på mit eget træ.
Hos os er juletræet er udelukkende pyntet med mundblæste julekugler i sølv, rød og guld. Kuglerne har jeg købt lidt af gangen, over ca 30 år. Ja, sådan er der så meget…!! ;o)
Har det på samme måde, jeg pynter mindre og mindre og mere og mere enkelt. Da ungerne boede hjemme hjalp de altid med at pynte træet og der var altid flettede hjerte og kræmmerhuse på, men jeg er kørt så træt i den slags pynt. Måske kommer det igen når (hvis) der kommer børnebørn 🙂
Ja, det kan da godt være, at der til den tid kan snige sig et flettet julehjerte indenfor. er der ikke også noget med, at man bliver mere rummelig med alderen. Ha ha..!! ;o)
Jeg har det på fornemmelsen at de igen kommer ind (men bare i begrænset antal) – hahah jo jeg tror også man bliver mere rummelig med alderen. Synes jeg kan mærke det 😉
Jeg synes de er alt for fine 🙂 🙂 ser rigtig lette og luftige ud…. Rigtig fin idé Bettina 🙂 dejlig december torsdag til dig!
Tak tak Anne-Mette, rigtig dejlig torsdag til dig også 🙂
[…] De hvide fjerkugler, der også hænger på juletræet, er nogle pimpede grimme julekugler, som jeg lavede sidste år – du kan se mere til dem i indlægget man tar en grim julekugle.. […]
[…] endte jeg med at pimpe og give en lille fjer på – du kan se indlægget “DIY – man tar en grim julekugle” her (og ja dem har jeg […]