Lav dit eget nemme bord af en planteholder.
For lidt over 1 år siden købte jeg 2 planteholdere af det danske brand FermLiving.
De fås i 2 størrelse og jeg købte 1 af hver. Planen var at de nødvendigvis ikke skulle bruges som det de var skabt til. Jeg tænkte at i hvert fald den ene skulle laves om til et bord. Et bord som ingen andre havde.
Nu synes jeg s,å at det er på tide, at dele ideen med dig.
- Efterfølgende (april 2016) er ideen (step-by-step guiden) også lagt ind på Magasin`s onlineshop <3
Du for den super nemme tutorial/guide her:
For at lave dit eget nemme bord skal du bruge:
1 stk. Ferm Living planteholder (de fås i 2 størrelser)
1 blyant
1 træskive – tykkelsen og formen er helt op til dig
1 boremaskine + 1 stk. mand (hvis ikke du selv gider/kan håndtere en boremaskine)
1 linial/tommestok
Placér planteholderen centreret i midten. Tjek med en linial eller tommestok om holderen er placeret præcis i midten ellers vil dit bord hælde.
Brug blyanten til at markere hvor hullerne skal bores.
Bor dine 3 huller med et bor på 6mm.
Sæt din træplade ned over planteholderen og simsalabim du har nu…må jeg lige have lov at sige….et møgfint bord som ikke kan købes i butikkerne.
Nedenfor ser du en anden udgave med en tykkere træskive. Skiven jeg har brugt i step-by-step billederne (til højre på billedet nedenfor) er egentlig en træbakke.
Som du kan se, kan du stadig bruge det til planter, men med træpladen har du nu udvidet mulighederne og kan stille alt mulig andet på det. Måske en god kop mokka 🙂
Bliver du træt af udseendet med træpladen, jamen så er det bare at tage pladen af og du har igen en planteholder.
Jeg er selv ret vild med mine borde og jeg håber du kunne lide min idé og blev inspireret (også til ikke bare at bruge ting til det de er skabt til).
Kærligst Bettina
…
Følg med i mit univers på Facebook og Instagram
Er du på Facebook eller på Instagram?
Det er jeg!
Bloggen’s facebook side finder du her: https://www.facebook.com/BettinaHolst.Blog
Du kan også følge mig på Instagram (ikke bloggen). Her deler jeg billeder fra mit hjem og lidt fra rejser: https://www.instagram.com/bettinaholst/?hl=en
6 Kommentarer
Det ser da i den grad møg fint ud… ;o)
Super fedt bord, tak for inspiration..
TAK ! <3 - og en ekstra finesse er at det passes ind alle vegne og hurtigt flyttes rundt 🙂
Fantastisk ide! Jeg har brug for en smalt, aflangt bord til tekoppen ved siden af min sofa og har ikke kunnet finde et der passede. Det her var måske en løsning 🙂
Tak Anne – ja du må igang 😉 – det er hurtigt lavet og så koster det ikke mange basører at lave. 2 ting jeg holder specielt meget af 🙂
Ser fedt ud, må jeg spørge hvor dit vitrineskab er fra ?:-)
Tak Rikke 🙂
Det må du da – det er fra Ikea. Det hedder Hemnes. Det var hvidt da jeg købte det, så jeg har selv malet det sort, men bevaret det hvide indvendigt. Du kan godt købe det sort i Ikea, men så er det også sort indvendigt og jeg ville have det sort/hvidt, så jeg måtte selv igang med malerkosten 🙂
Kh B